Familie Journal spænder vidt med gode madopskrifter, forbrugerstof, vedkommende hverdagshistorier om danske familier, romaner og noveller af høj kvalitet, brevkasser om helbred og velvære, håndarbejde, havestof, kryds og tværs og et stort tv-program. I Familie Journal er der noget for alle i familien. Alt er skrevet med troværdighed og i en positiv ånd. Det skal være hyggeligt og underholdende at læse Familie Journal.
En vært skal have respekt for deltagerne
God tid, gode minder
Vi er seks søskende med forskellig mor og far • For 25 år siden ønskede ægteparret Birgitte Stavnbo og Kent Sandgaard sig brændende et barn. De havde forsøgt i årevis og næsten givet op, men så fik de mulighed for at adoptere et søskendepar fra Hviderusland. Kort tid efter blev Birgitte gravid, og parret fik en søn. Men historien sluttede ikke der, for med årene kom der flere børn til.
Selvfølgelig er der patienter, jeg aldrig glemmer • 1. januar kunne 69-årige sygeplejerske Dorthe Taube Nielsen fejre 50-års-jubilæum i Region Hovedstaden med hele 46 år i akut sygeplejen på Gentofte Hospital og tusinder af patienter, ærter i børns næser, dramatiske oplevelser og ingen ens vagter. Pension? Ikke helt endnu, for jobbet drager hende stadig.
NYT OG NYTTIGT • Tidløst basistøj behøver ikke at udhule pengepungen. Hold dig gerne til nogle af de neutrale basisfarver, hvid, beige og marine, som du kan kombinere på alverdens måder.
Boghylden • Boghylden er i denne uge præget af forfatternes egne livsfortællinger. Giséle Pelicot fortæller om et årelangt overgreb, der sendte chokbølger gennem Europa. Delphine de Vigan fortæller om de mænd, hun møder gennem livet, og Anne Skovs autofiktion giver indblik i en præstefamilie.
UGENS FORFATTER
Viva España! • Smut en tur til skønne Spanien med grillede padrons, en iskold gazpacho og selvfølgelig knasende lækre blæksprutteringe på tallerknen.
HJEMME BAGT
HVERDAGS MAD til 4
SMÅT GODT
Kære Puk
ALLE TIDERS BLAD Pluk fra 1998 • Vi skruer tiden 28 år tilbage og lander i 1998. Den gigantiske søgemaskine Google grundlægges, og navne som Spice Girls og Aqua har deres storhedstid. Det er også året, hvor vi siger farvel til Kjeld fra Olsen Banden, da den folkekære Poul Bundgaard går bort.
Min svigerinde skabte splid • Sarah kunne ikke rumme andre end sine egne børn. Det gjorde mig trist. Jeg ønskede sådan, at min søn ville få et godt forhold til sin fætter og kusine. Alt ville blive så meget nemmere, hvis bare Sarah droppede sin trang til at overgå Carsten og mig.
NYT og nemt • Bøger, magasiner eller iPad? Lad aftenens underholdning pynte på væggen, og så er det også inden for rækkevidde.
Her skal vi bare være sammen • Samvær og nærvær er hovedingredienserne til den årlige bedsteforældrelejr. Tilsæt så lidt hjemmebag, bålhygge og idyllisk natur, og du får et resultat, der får såvel de alleryngste som de ældste til at vende tilbage år efter år.
Ha’ det godt • Har du idéer eller kommentarer, kan du skrive til redaktionen@familiejournal.dk
Socialt set … med Bettina Post
Mod nye rejsemål • Inge og Jørgen elsker at rejse, men de må modvilligt indse, at de ikke længere har kræfterne til det. Men så får deres barnebarn en idé, der ændrer det hele …
FIND 5 FEJL
KRYDSORDSLEKSIKON • Der er hjælp at hente!
Balsameringsvæsken sladrede om drab • Da 34-årige Melissa Henderson blev fundet død i sin seng, troede familien, at hun var død af naturlige årsager. Melissas egen mor døde nemlig som kun 22-årig af en sjælden blodsygdom. Det viste sig dog, at sandheden bag Melissas tragiske dødsfald var meget mere uhyggelig.
Familie X
tv-journal • 23. februar - 1. marts •...